poniedziałek, 1 kwietnia 2019

Praktyczna rzecz - krok po kroku od Ani Pawlak

Witajcie kochani :-)
Dzisiejsza inspiracja powstała z potrzeby typowo praktycznej :-) Koleżanka poprosiła mnie o wykonanie ozdobnego wieszaczka do sypialni z przeznaczeniem na szlafrok. Miał być postarzony i w klasycznym stylu, więc postawiłam na rdzawe efekty :-) Poniżej pokażę Wam  jak wykonać taki drobiazg.

Do wykonania pracy wykorzystałam: bazę MDF, odcisk z foremki silikonowej oraz farby i woski DecoArt, o których opowiem w kolejnych punktach mojego kursiku.Krok 1.
Bazę MDF zagruntowałam czarnym gesso (tak Karolcia Karbowska, ja jeszcze mam :-)). A następnie przy pomocy szablonu i szpachelki wykonałam wzory z czarnej pasty strukturalnej DecoArt. Pasta jest doskonała, ponieważ nie kruszy się po wyschnięciu, co umożliwia tarcie i wykonywanie różnych efektów, a ponadto jej dużym atutem jest szybki czas schnięcia (ważne przy organizacji warsztatów).


Krok. 2
Po wyschnięciu reliefów z pasty całość pracy zabezpieczyłam bezbarwnym woskiem DecoArt, który posłużył jako izolator czarnych preparatów i jednocześnie ułatwił ścieranie farby kredowej, o której opowiem w kroku nr 3.

Krok. 3
Po wyschnięciu wosku dość niedbale nałożyłam farbę kredową w genialnym kolorze imitującym rdzę - RUSTIC. Aby pozostawić rdzawe naloty tylko w zakamarkach między reliefami, starłam większość farby przy pomocy bawełnianej szmatki. Następnie podkreśliłam wypukłości srebrną pastą Metallic Lustre Deco Art.


Krok. 4
Mniejszy szyldzik pomalowany wcześniej czarnym gesso (Karola :-)) pokryłam srebrnym woskiem. Dekor wykonany z masy plastycznej za pomocą formy silikonowej pomalowałm tym samym kolorem farby kredowej, której użyłam do rdzawych efektów na głównej bazie. Brzegi dekoru podkreśliłam również srebrnym woskiem Metallic Lustre.
Po wyschnięciu wosku przykleiłam dekor na mniejszą bazę za pomocą kleju ekspresowego.


Krok 5.

Szyldzik z dekorem nakleiłam na główną bazę za pomocą kleju winylowego. Aby dodać starego charakteru pracy i urozmaicić projekt kolorystycznie postanowiłam podmalować farbami akrylowymi trochę efektu mchu. Niektóre miejsca przyciemniłam czarnym fluidem DecoArt.

Krok. 6

Za pomocą gesso,  tych samych farb i wosku postarzyłam szkatułkowy uchwycik, z którego powstał wieszak. Zamontowałam wieszak przewiercając dziurkę i przykręcając za pomocą śrubki.

Krok 7.

Całą pracę kilka razy zabezpieczyłam woskiem bezbarwnym Deco Art.

 Lista materiałów:

  • baza mdf duża i mała
  • metalowy uchwyt do szkatułek
  • czarne gesso DecoArt (K.K :-))
  • czarna pasta strukturalna DecoArt + szablon
  • wosk bezbarwny DecoArt
  • farba kredowa Americana Decor DecoArt w kolorze RUSTIC
  • farby akrylowe DecoArt w odcieniach zieleni
  • czarny fluid akrylowy
  • srebrna pasta woskowa  Metallic Lustre DecoArt
pozdrawiam wiosennie

Ania
4 komentarze: