piątek, 26 lipca 2019

Antyczny karczoch- Karolina Karbowska

Karczoch to często stosowany w architekturze motyw zdobniczy. Jest to tak stara roślina uprawna, że dziś nie występuje już naturalnie i nie znamy jej ojczyzny. Wiemy, że była uprawiana już przez starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Podobizny tych warzyw można odnaleźć np. na dziełach sztuki pochodzących ze starożytnego Egiptu i Rzymu. Jako roślina od tysiącleci uprawiana w basenie Morza Śródziemnego, mogła być postrzegana jako odniesienie do świetności dawnych cywilizacji. Warto jednak podkreślić, że karczochy nie mają konkretnego znaczenia symbolicznego. Istnieją jedynie wzmianki o afrodyzjakalnym działaniu tych roślin, wykorzystywanych głównie jako warzywa. Jako że jest to tak znany i lubiany motyw, musiał zagościć także w mojej pracowni, a nadarzyła sie ku temu okazja gdy w jednym z popularnych sklepów typu "groch, mydło i powidło" napotkałam na piękną bazę, którą postanowiłam nieco zmodyfikować.


Jako podstawy użyłam świecznika, pomalowałam go nieco rozrzedzoną akrylówką z linii Crafter's Acrylic w kolorze brązowym (burnt umber).


Następnie pomalowałam karczocha gesso DecoArt


Po wyschnięciu całość potraktowałam białą kredówką Americana Decor. Krawędzie podstawy przetarłam świeczką, aby łatwiej było mi usunąć farbę. Dodałam sznureczek z masy na łączeniu karczocha i podstawy.


Kolejnym krokiem było potraktowanie całości antiquing creamem w kolorze szarym, a po wyschnięciu przetarcie wilgotną chusteczką,aby usunąć nadmiar.


Dodałam także nieco Vintage Effect Wash w kolorze brązowym, aby podkreślić zagłębienia nadając przez to większej głębi. Całość zabezpieczyłam moim ulubionym woskiem Americana Decor.

...i gotowe 😊


Tradycyjnie- rodzinne foto 💓💓💓 


Mam nadzieję, że karczoch Wam przypadł do gustu 😊💓
 Buziam Was Kochani wakacyjnie 💋💋💋
-Wasza Karola

1 komentarz:

  1. Witam, a jak zrobic samego karczocha czy należy użyc gotowego?

    OdpowiedzUsuń