wtorek, 16 kwietnia 2019

Woskowe patenty Ani Pawlak Woski DecoArt i ich szeroki wachlarz kreatywnych możliwości

Odkąd rynek farb dla hobbystów, rękodzielników, decoupażystów i stylistów mebli  zawojowały farby kredowe i ich różne mieszanki czy też hybrydy na dużej popularności zyskały również woski, które służą do zabezpieczania takich właśnie farb. 

Na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie życia bez wosków, ponieważ często używam farb kredowych, które są idealne do wszelkich przecierek i efektów chippy look czy shabby chic.
Woski DecoArt to jednak nie tylko sposób na zabezpieczenie pomalowanej kredówkami powierzchni, to  również dobre media do ciekawych efektów specjalnych.


Wosk bezbarwny
Mój ulubiony. Używam go do efektów starej deski, przecierek , jako izolacja przed nałożeniem innych efektów. 

Efekt starej deski uzyskuję poprzez pomalowanie przedmiotu kolorem bazowym, z reguły jakimś jasnym, po czym nakładam wosk bezbarwny Deco Art. Po wyschnięciu wosku nakładam kolor kontrastujący  i na mokro za pomocą specjalnej gumowej szpatułki wykonuję efekt słojów. Po wyschnięciu farby suchym pędzlem białą farbą kredową rozjaśniam efekt słojów, dodaję odrobinę białego fluidu i lekko przecieram szmatką, następnie dodaję paski – rowki pomiędzy deskami wyryte np. nożyczkami.  Domalowuję ciemniejszą farbą sęki i przybrudzam gdzie niegdzie. Na zakończenie całość jeszcze kilka razy woskuję. Na efekcie deski ciekawie prezentują się motywy wianków, które znajdziecie w kilku moich projektach, takich jak np. ten poniżej :-)Efekty przecierki wykonuję podobnie jak z użyciem zwykłej świeczki stearynowej, z tym, że zamiast świeczki maluję powierzchnię między kontrastującymi kolorami farb kredowych właśnie bezbarwnym woskiem. Taki zabieg pozwala na swobodne scieranie i drapanie wierzchniej farby, co jest bardzo pożądane przy efektach shabby chic i chippy look. Podrapaną powierzchnię przybrudzam równymi kolorami farb kredowych, szczególnie na narożnikach i kantach. Całość po wyschnięciu farb kilka razy woskuję.Izolacja. Aby zabezpieczyć pomalowaną powierzchnię przed wytarciem bazowego koloru po nałożeniu innych mediów czy kolorów farb warto bazowy kolor zabezpieczyć woskiem. Robię tak zawsze kiedy zależy mi na zachowaniu koloru pod nakładanymi efektami, który uwidaczniam poprzez wycieranie na mokro  ściereczką czy tarcie po wyschnięciu papierem ściernym. Przykładem pracy, gdzie wykorzystałam wosk do zaizolowania bazowej farby jest wieszak na szlafrok z ostatniego tutorialu:   http://decoratorium-inspiracje.blogspot.com/2019/04/praktyczna-rzecz-krok-po-kroku-od-ani.html


Woski deep brown i golden brown
Woski te służą do przyciemniania zabezpieczanych powierzchni w celu uzyskania efektów postarzenia lub w przypadku surowego drewna po prostu przyciemnienia. Szczególnie fajne efekty można uzyskać przy nałożeniu wosków na nieregularną powierzchnię farby lub wykonane wcześniej reliefy. Po nałożeniu wosku nadmiar wycieramy szmatką, pozostawiając niewielkie ilości w zakamarkach, co przypomina efekt patyny. Ponadto woski te doskonale nadają się do postarzenia pomalowanych wcześniej farbami kredowymi odcisków z foremek czy odlewów gipsowych.
Tak naprawdę tylko od naszej wyobraźni zależy do czego wykorzystamy te praktyczne preparaty. Serdecznie je polecam.


Mam nadzieję, że moje małe patenty się Wam przydadzą do wykonania wielu ciekawych projektów. Możecie się nimi chwalić na profilu FB Decoratorium oraz grupie DecoArt Polska :-) A zatem do zobaczenia :-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz